Chyba najczęściej stosowaną metodą przez wędkarzy jest metoda spławikowa.
Metoda spławikowa jest prostą, ale jednocześnie jakże piękną metodą połowu głównie ryb spokojnego żeru, lecz czasami drapieżniki m.in.szczupaki.Postaram się przekazać jak najprościej jak najwięcej przydatnych informacji.
Łowienie na spławik polega na umieszczeniu przynęty pionowo pod sygnalizatorem brań-spławikiem, znajdującym się na powierzchni i przeważnie ustawionym prostopadle do tafli wody, ustawiając jednocześnie przynętę w danej wysokości nad dnem, lub kładziemy ją na dnie, w zależności od nastawienia na dany gatunek ryby.
Bat-służy do łowienia drobnicy(małe ryby).Bat wędzisko bez przelotek,z zapięcie na żyłkę na szczycie szczytówki.Do połowu na bata używamy przeważnie stałych spławików o wyporze od 0,4 do 4 g.Haczyki od 24 do 8,większe rzadko kiedy.Żyłka cienka od 0,08 mm do 0,20.Wędzisko 5 m od 30 zł.
Odległościówka- służy do łowienie większych ryb(karp,amur,leszcze,lin);na dużej odległości,trudno dostępnych miejscach.Do takiego zestawu najlepsze są wędziska delikatne, długie i lekkie od 3,9m długości wzwyż.Kołowrotek z hamulcem walki(pokrętło, dzięki któremu moment w którym ryba ciągnie silniej niż wytrzymałość naszej żyłki, nie kończy sie fiaskiem, lecz ryba wyciąga żyłkę z kołowrotka do momentu utracenia sił),z przełożeniem około 5:1(szybkość nawijania żyłki na szpule kołowrotka, przy 1 obrocie korbką, 5 razy nawija się żyłka na szpulę)i zaopatrzonym w co najmniej 100m cienkiej żyłki w przedziale grubości 0,10mm do 0,20mm do żyłki głównej stosuje się przypon(15-50 cm odcinek cieńszej żyłki przeważnie o 0,08mm, aby przy ewentualnym zaczepie urwać tylko haczyk, a nie cały zestaw),spławiki przelotowe od 2,5 do nawet 8 g
Wędkę do tej metody połowu kupimy już za ok.50zł(średniej klasy),kołowrotek matchowy od 80zł.
Żywcówka-zestaw do połowu ryb drapieżnych(szczupak,sum,sandacz),na mniejsze ryby(najczęściej płotki). Do tej metody połowu drapieżników potrzebne są:tu wędzisko krótsze do 3,6 m mocne.Kołowrotek z hamulcem walki, przełożeniem około 5:1 i żyłką grubszą-od 0,22 w górę.Jako przyponu używa się przyponów stalowych i wolframowych,by nie pozwolić rybie przegryźć żyłki(w przypadku szczupaka i sandacza) i przetarcia(w przypadku suma).Spławiki stałe lub przelotowe,większe w zależności od wielkości przynęty,od 7g w górę , po to by tzw. "żywiec" nie wciągał naszego spławika pod wode.Używamy tu dużych haków, oraz kotwic i kotwiczek. Przynęty to żywa i martwa rybka, np.płotka,jazgarz,okonek i inne.Wędzisko to wydatek ok.50zł,kołowrotek jak w metodzie odległościowej,przypon stalowy już od 50gr.
ZESTAW NA ŻYWCA:
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zalozyc-zestaw-na-zywca-wedkarstwo-2
ZESTAW NA ODLEGŁOŚCIÓWKĘ:
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zawiazac-zestaw-na-splawik-wedkarstwo
ZESTAW NA BATA:
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zawiazac-zestaw-na-bata-wedkarstwo
Inną istotna rzeczą,jest umieszczenie przynęty na konkretnej wysokości nad dnem(lub na nim), do tego przydatny jest gruntomierz ciężki ołów z korkiem, w który wbijamy haczyk i zarzucamy w miejsce łowienia i przesuwamy stoper po żyłce, dzięki temu wiemy gdzie nasza przynęta będzie oczekiwać na połknięcie przez rybę.
Przy łowieniu ryb spokojnego żeru bardzo istotną rzeczą jest ZANĘTA,czyli jedzenie dla rybek, która będzie je przyciągać zapachem i smacznymi dla nich kąskami,oraz jak najdłużej utrzymywała je w miejscu łowienia. Zanętę kupimy gotową w sklepie wędkarskim, jest ich do wyboru multum,dla różnych gatunków, o różną gamą zapachach. Zanętę możemy również robić sami ,lecz do tego potrzebujemy dużej wiedzy i doświadczenia w komponowaniu składników pokarmu, by osiągać jak najlepsze efekty wędkowania.Zanętę wrzucamy do wody zwilżoną,zlepioną w kule wielkości małej pięści,tak by rozpadała się przy uderzeniu o wodę lub w wodzie, układając "dywanik" jedzenia na dnie łowiska .Pokarm powinien znaleźć się na obszarze 1-2m kwadratowych, gdzie będziemy umieszczać haczyk z przynętą.Haczyk z przynętą kładziemy na dnie w zanęcie.Kiedy łowimy większe ryby, zbierające pokarm z dna,jest tu istotna śrucina sygnalizacyjna,kiedy jest branie ,ryba podnosi śrucinę i spławik się przytapia, lub przesuwa się.O komponowaniu zanęt napiszę w najbliższym czasie.