PRZYNĘTY NATURALNE:ZWIERZĘCE
1. Dżdżownice - czerwone robaki:
Robaki kompostowe (czerwone robaki) wydobywane z kompostu lub stert słomianego nawozu zwierzęcego. Dostępne także w sklepach wędkarskich a pochodzące z przemysłowych hodowli dżdżownic bądź uzyskiwane jako produkt uboczny przy produkcji humusu.
Dżdżownice na łowisko przynosimy w płóciennym woreczku lub pudełku wypełnionym wilgotną ziemią z domieszką świeżej trawy. Pudełko musi być zaopatrzone w otwory wentylacyjne.
Czerwone robaki zakładamy na haczyk ciemny o nr 14÷12 i większy. Można zakładać pojedynczego robaka lub ich pęczek (skuteczne na karpia i inne większe ryby). Najlepiej przebić dżdżownice w okolicach pierścienia (jaśniejszego zgrubienia na tułowiu). Dłuższe robaki można przebić w kilku miejscach ale zmniejsza to jego żywotność. Najmniej korzystne jest nadziewanie robaka na haczyk jednak w niektórych przypadkach, gdy ryba bierze bardzo ostrożnie tylko ten sposób jest skuteczny.
2. Rosówki:
Rosówki, żyjące w glebie pastwisk, trawników, przydrożnych nieużytków. Najlepiej je pozyskiwać w nocy, po deszczu lub gdy opada rosa. Wychodzą wtedy z ziemi na powierzchnie skąd można je łatwo zebrać. Jednakże są bardzo czujne i w przypadku najmniejszego hałasu szybko kryją się w ziemi.
Rosówki zakładamy na haczyk nr 8÷4 lub większy przebijając ją kilkakrotnie. Można także stosować kawałki rosówek lub ich pęczki (bardzo skuteczne na węgorza).
3. Larwy ochotki:
Przynęta bardzo popularna na mniejszą rybę, ale nadaje się także na leszcza, klenia, lina. Przynęta dość trudna w stosowaniu. Wymaga bardzo delikatnego zestawu wędkarskiego oraz stałej czujności wędkarza. Larwy pozyskiwać można z dennego mułu starych stawów i małych sadzawek. Dostępna jest także powszechnie w sklepach wędkarskich. Na łowisku najlepiej przechowywać ją w pudełku wyłożonym wilgotną gazetą lub lignina. Aby zapobiec splątywaniu się larw, dobrze jest je posypać mąką kukurydzianą lub ziemniaczaną.
Do łowienia na larwy ochotki używamy haczyków ciemnych nr 16÷20 lub mniejszych wykonanych z cienkiego drutu. Pojedynczą larwę przebijamy tuż za czarną główka i częściowo nawlekamy na haczyk. Stosując większą ilość larw przebijamy je w połowie długości ciała. Przynętę należy często zmieniać ponieważ jest mało odporna na uderzenia o wodę podczas zarzucania i po kilku rzutach traci swoją zawartość.
Larwę ochotki stosuje się często w połączeniu z innymi przynętami łowiąc na tzw. kanapkę.
4. Larwy Chruścika:
Przynęta swoją atrakcyjnością nie ustępuje larwie ochotki. Bardzo dobra wiosną w wodach stojących. Pozyskuje się ją z wyjętych z wody kawałków drewna, gałęzi. Można ją także znaleźć na spodniej części kamieni leżących na dnie.
Larwy chruścika przechowujemy w wilgotnym podłożu np. zmoczonym mchu. Nie należy jednak zalewać jej wodą. Zakłada się ją na haczyk 16÷14 lub większy przebijając delikatnie w połowie długości. Przed założeniem na haczyk larwę wyjmujemy z domku delikatnie go przełamując.
Przynęta dobra na leszcze, płocie, krąpie, okonie.
5. Larwy Jętki:
Bardzo delikatna i trudna w przechowywaniu. Pozyskiwać ją można wybierając z przybrzeżnego mułu lub spod kamieni.
Zakłada się ją na haczyk nr 16 - 20 i mniejsze przebijając za ostatni segment. Zachowuje wtedy żywotność i swoimi ruchami skutecznie prowokuje ryby do brań.
Bardzo dobra przynęta na ryby z rodziny karpiowatych.
6. Pijawki:
Dobra przynęta, zachowująca długo żywotność na haczyku.
Dość trudna jednak do zdobycia. Wydobywa się ją z płytkich i wygrzanych wód, grzęzawisk, spod kamieni. Przechowuje się ją w wodzie lub wilgotnym podłożu.
Przebija się ją w połowie długości na haczyk nr 6 - 14 i większy w zależności od jej wielkości. Skuteczna przynęta na liny, węgorze, sumy, okonie.
7. Koniki polne:
Dobra przynęta szczególnie przy powierzchniowym łowieniu kleni, jazi, karpi.
Znajdziemy je na łąkach i pastwiskach. Najwygodniej jest przechowywać w pojemnikach pozwalających na wyjęcie pojedynczej sztuki. Doskonale tę role spełnia butelka. (należy pamiętać o zapewnieniu dostępu powietrza)
8. Chrabąszcze:
Tak jak koniki polne sprawdzają się w powierzchniowym połowie ryb. Znajdziemy je głównie w okresie od maja do lipca na liściach drzew. Wystarczy potrząsnąć takim drzewkiem aby nazbierać ich zapas. Przechowywać możemy w dowolnym pudełku bez obawy że z niego uciekną.
9. Poczwarki (ang. Casters):
Białe robaki, które rozpoczęły proces przepoczwarzania to doskonała przynęta na większość ryb spokojnego żeru. Wybieramy poczwarki w kolorach jasnobrązowych i brązowych. Czarne nie nadają się na przynętę.
Zakładamy pojedynczo lub po kilka sztuk na delikatny haczyk 12 – 18
10. Racicznica:
Jest to mała małża, często czepiająca się żyłki. Jej muszla kształtem przypomina trójkąt i ma wielkość od 2-4 cm. Szczególnie bogato występuje w zbiornikach zaporowych. Racicznica jest przysmakiem dużych płoci, karpi oraz innych ryb, dla których jest naturalnym pokarmem. Z pozyskaniem tej przynęty nie powinno być kłopotu. Tam, gdzie jest sporo małży często same czepiają się żyłki. Przynętę zakładamy na haczyk odpowiedni do jej rozmiaru, po uprzednim wyjęciu małży z muszli.
11. Mięso ślimaka:
Odpowiedni zapas przynęty znajdziemy w przybrzeżnych zaroślach i kamieniach. Na tak zdobyte świeże mięso połakomi się okoń, płoć, leszcz, karp i wiele innych ryb. Ślimaka zbroimy niezbyt wielkim haczykiem, zależnym od rozmiarów przynęty - oczywiście po uprzednim wydobyciu go z muszli.
Subskrybuj:
Posty (Atom)