PRZYNĘTY NATURALNE:ROŚLINNE

1. Ryż preparowany: Jest to w obecnych czasach trochę zapomniana przynęta jednak bardzo skuteczna szczególnie na zamulonych łowiskach. Ryż preparowany (dmuchany dostępny w każdym sklepie spożywczym) należy przesypać do słoika i zalać olejem jadalnym (można dodać jakiś atraktor). Po kilku godzinach moczenia ryż staje się bardziej odporny na wodę (nie rozpływa się) i pływa. Sposób połowu polega na przygotowaniu zestawu ze sprężyną lub koszyczkiem zanętowym i krótkim 3 - 5 cm przyponem lub umieszczenie w odległości 3 - 5 cm od haczyka niewielkiej śruciny. Ryż znajduje się wówczas tuż obok zanęty i lekko się unosi (na wysokość równą długości przyponu). Doskonałe wyniki możemy osiągnąć w połączeniu z białymi robakami. Przynęta skuteczna na płocie, leszcze, karpie.

2. Pszenica: Gotową przynętę można nabyć w sklepie wędkarskim. Samodzielne przygotowanie polega na zaparzeniu w termosie gorącą wodą przez około 4 godziny. Pszenicę zakłada się na haczyki nr 12÷16 w kolorze złotym przebijając ziarno od strony pełnej łupiny tak aby ostrze haczyka wyszło na zewnątrz. Przynęta skuteczna przy łowieniu większości ryb karpiowatych.

3. Groch: Groch należy moczyć przez około 1 dobę a następnie gotować do uzyskania miękkości. Po ugotowaniu ziarno należy odcedzić oraz osuszyć. Na haczyk o nr 8÷12 nakłada się ziarno w ten sposób aby cały haczyk był schowany. Przynęta doskonała na klenie, leszcze i płocie. Zamiast gotowanego grochu można stosować groszek konserwowy.

4. Kukurydza: Kukurydzę należy moczyć przez około 1 dobę a następnie gotować do uzyskania miękkości. Po ugotowaniu ziarno należy odcedzić oraz osuszyć. Na haczyk zakładamy od jednego do kilku ziaren. Przynęta doskonała na klenie, leszcze i płocie. Zamiast gotowanej kukurydzy można stosować kukurydzę konserwową jednak w łowiakach gdzie jest dużo drobnicy szybko zniknie z naszego haczyka. doskonałą przynętą na karpie i liny.


5. Ziemniaki: Ziemniaki gotujemy się w łupinkach do czasu, aż można w nie swobodnie wbić widelec. Pozostawia się w łupinkach nie obrane a obiera się je dopiero tuż przed zastosowaniem. Zakłada się na haczyk kawałki wielkości od 1 do kilku centymetrów w zależności od gatunku i wielkości ryb które zamierzamy łowić. Nawlekamy ziemniaka w taki sposób aby schował całkowicie haczyk Przynęta dobra na karpia, leszcza, lina i płoć.

6. Konopie: Przed gotowaniem trzeba namoczyć je na około 3 godziny i gotować aż łupinka otworzy się i z środka wyjdzie biały miąższ. Po ugotowaniu ziarna studzić przez ok 1 min pod zimną wodą, tak by przerwać wrzenie. Jeśli je przegotujesz, zanadto popękają i będą zbyt miękkie. Ziarno zakłada się na haczyk tak, aby jego ostrze wystawało na zewnątrz. Ziarno konopi jest przynętą wybiórczą, którą niechętnie biorą małe ryby. Latem i jesienią konopie są najlepszą przynętą do łapania płoci metodą spławikową.

7. Wyka: Ziarna przed gotowaniem trzeba namoczyć kilka godzin. Gotować na wolnym ogniu ok. 35 min. Kiedy będą już prawie gotowe, dodać łyżeczkę sody oczyszczanej. Po ugotowaniu przelać zawartość rondla na sito i przepłukać zimną wodą.

8. Fasola: Nasiona roślin strączkowych fasola: z czarnym oczkiem, mung i lima, jasiek, czerwona i szparagowa stanowią doskonałą przynętę na Karpie, Liny i Klenie. Przed gotowaniem należy ziarna namoczyć w zimnej wodzie przez 3-4 godz. Gotować przez parę minut we wrzątku, a przez kolejne 5-10 min na małym ogniu.

9. Wiśnie, czereśnie: Doskonała sezonowa przynęta na klenie, zakładamy na haczyk nr 6 – 2 po wyjęciu pestki, można zbroić małą kotwiczką. Wybieramy dojrzałe czerwone owoce. Czereśnie lepiej trzymają się haczyka.

10. Truskawki: Tak jak wiśnie i czereśnie doskonała przynęta na klenie, oraz świetne rezultaty przynosi przy powierzchniowym połowie karpi i amurów (truskawki pływają i są na tyle ciężkie że nie wymagają dodatkowego obciążenia).